10. Festiwal im. Zygmunta Haupta, logotyp
baner regulaminy

Deklaracja dostępności

Dostępność cyfrowa

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach (MBP) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.festiwalhaupta.pl. Data publikacji strony internetowej: 2024/09/22. Data sporządzenia oświadczenia: 2024/09/22.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu wyłączeń wymienionych poniżej:
— część linków prowadzących do innych stron lub podstron składa się z pojedynczych słów (to znaczy, że słysząc tylko ich opis, użytkownik nie jest w stanie powiedzieć co się wydarzy po kliknięciu tylko w podlinkowane hasło);
— brak w menu celowych przycisków do zmiany wielkości tekstu;
— brak funkcjonalności pozwalającej zmienić kontrast;
— brak wersji tekstowej strony internetowej nie zawierającej grafik;
— brak audiodeskrypcji dla materiałów wideo;
— brak podstawowych informacji w Polskim Języku Migowym.
Strona internetowa spełnia wymagania w zakresie kontrastu co najmniej na poziomie AA standardów WCAG. Strona internetowa posiada następujące funkcje: możliwość wydrukowania treści artykułów; możliwość powiększania wielkości liter. Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje oraz komponenty interfejsu użytkownika umieszczone na stronie internetowej przedstawione są użytkownikom w dostępny dla nich sposób. Treści są rozróżnialne, uhierarchizowane oraz prezentowane na różne sposoby, bez utraty informacji czy struktury. Zostały zaplanowane tak, aby żadna funkcjonalność nie posiadała limitu czasu. Strona zapewnia wiele narzędzi umożliwiających sprawną nawigację (w tym poruszanie się tylko przy pomocy klawiatury), nie projektuje migających treści, które mogłyby negatywnie wpływać na układ nerwowy człowieka, a poruszania się nie zakłócają żadne dodatkowe komunikaty, czy aktualizacje. Język strony jest przejrzysty i zrozumiały, a sama treść wystarczająco rzetelna, by mogła być poprawnie interpretowana przez wielu różnych odbiorców, włączając technologie asystujące.
Deklarację sporządzono na podstawie narzędzi oceniających zgodność strony ze standardami WCAG oraz na podstawie samooceny przeprowadzonej przez MBP.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe. W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej lub potrzeby złożenia żądania zapewnienia dostępności cyfrowej prosimy o kontakt drogą mailową (festiwalhaupta@gmail.com) lub telefonicznie (18 352 19 62).
Opis procedury wnioskowo-skargowej. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl.

Dostępność architektoniczna

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach (MBP) — Budynek znajduje się przy ul. Jagiełły 1. Budynek posiada dwa piętra. Budynek nie posiada podjazdu dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma windy. Korytarz oraz pomieszczenie są dostępna dla osób niepełnosprawnych. Stopnie schodów są oznaczone kontrastowo. Drogi ewakuacyjne są oznaczone kontrastowo. Na terenie budynku istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Gorlickie Centrum Kultury (GCK) — Budynek znajduje się przy ul. Michalusa 4. Do budynku można dojechać własnym środkiem transportu bądź komunikacją publiczną (autobus). Przystanek autobusowy w kierunku Biecza znajduje się przed budynkiem GCK. Przystanek w przeciwnym kierunku znajduje się w odległości około 150 metrów. Opis budynku GCK: budynek składa się z czterech kondygnacji (przyziemie, parter, I piętro, II piętro); przed głównym wejściem do budynku znajduje się napis z nazwą placówki; przy wejściu do budynku znajdują się 3 pary drzwi wejściowych; nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące (nie ma pętli indukcyjnych); przy wejściu głównym do budynku znajdują się schody (8 stopni), na środku których zamocowane są dwie barierki, których osoba z niepełnosprawnością może się przytrzymać chcąc dojść do głównych drzwi; barierki znajdują się również po prawej i lewej stronie schodów przy samym budynku; po wejściu do budynku po lewej stronie znajduje się recepcja, w której można uzyskać informacje; osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą wejść do budynku z poziomu parkingu znajdującego się za budynkiem; tam umieszczone jest także miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami; wchodząc z poziomu przyziemia po lewej stronie znajduje się winda łącząca wszystkie kondygnacje; dla osób poruszających się na wózkach dostępne są korytarze, pomieszczenia oraz toalety na wszystkich kondygnacjach; w budynku są oznaczenia w alfabecie brajla oraz oznaczenia kontrastowe lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących; w salach widowiskowej i kinowej są pętle indukcyjne; do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W GCK w 2021 roku rozpoczęła się rewitalizacja budynku dzięki środkom finansowym uzyskanym przez Miasto Gorlice na projekt „Rewitalizacja budynku Gorlickiego Centrum Kultury” uzyskanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W ramach zadania budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

aktualizacja: 2024/10/05

powrót do strony

KONTAKT