CO DALEJ Z 7. FESTIWALEM IM. ZYGMUNTA HAUPTA?

Dodano 9.4.2021

Kilka dni temu Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło wyniki w programie Promocja czytelnictwa. Są one dla Festiwalu im. Zygmunta Haupta negatywne. Jednak zgodnie z zapowiedziami, nie zamierzamy rezygnować. 

Znaleźliśmy się w gronie tych inicjatyw i projektów, które nie dość, że muszą radzić sobie w trudnej pandemicznej rzeczywistości, to jeszcze nie są oceniane wysoko przez ekspertów Ministerstwa. 7. Festiwal im. Zygmunta Haupta otrzymał niską notę w ocenie strategicznej (19 pkt), co oznacza, że według ekspertów MKDNiS jest on zadaniem, które m.in. w niewystarczającym stopniu utrwala tożsamość kulturową i narodową, nie zakłada wystarczającego udziału odbiorców w zadaniu, a wnioskodawca (czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach) nie gwarantuje realizacji przyjętych założeń merytorycznych.

Przypomnijmy, że w zeszłorocznej, hybrydowej edycji Festiwalu podczas 5 dni spotkań w 22 wydarzeniach na żywo wzięło udział 27 gości, ponad 1000 widzów, a transmisje online obejrzało ponad 20 tysięcy odbiorców. Całkowity budżet Festiwalu Haupta 2020 wynosił 104 000 zł.

W tej chwili jesteśmy pewni dofinansowania Miasta Gorlice: to 20 000 zł zabezpieczone w planie finansowym Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tegoroczny wniosek złożony do MKDNiS otrzymał 68,67 punktów, co uprawnia nas do złożenia odwołania. 

Ponieważ jednak nie mamy pewności, jaką decyzję podejmie Minister w kwestii naszego odwołania, już dziś zapowiadamy, że — w przypadku odrzucenia naszego odwołania lub przyznania dużo niższej dotacji niż wnioskowana — podobnie jak w 2019 roku chcielibyśmy przygotować akcję crowdfundingową, w której każda osoba wspierająca Festiwal będzie mogła wybrać dla siebie oryginalne nagrody i upominki. Taka forma pozyskiwania wsparcia na realizację wydarzeń kulturalnych stała się niestety w ostatnim czasie zbyt częsta. Tym bardziej cieszy więc duża przychylność odbiorców poszczególnych inicjatyw, którzy pomagają w realizacji projektów, które lubią, cenią i są im bliskie. Naszą zbiórkę planujemy rozpocząć w połowie maja. Tymczasem czekamy na decyzję Ministra odnośnie złożonego odwołania. 

Festiwal Haupta 2021 zamierzamy zrealizować w formule hybrydowej, czyli łączącej niebiletowane spotkania odbywające się stacjonarnie (z udziałem widzów) z bezpłatnymi transmisjami online, które w roku ubiegłym cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

Festiwal im. Zygmunta Haupta to święto literatury, poświęcone patronowi wydarzenia i innym często zapomnianym pisarkom i pisarzom, ważnym dla polskiej i europejskiej kultury, a także literaturze współczesnej i nowościom czytelniczym. Organizatorami Festiwalu są: Miejska Bibliotek Publiczna im. Stanisława Gabryela, Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Wydawnictwo Czarne, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Andrzej Stasiuk.

7. Festiwal im. Zygmunta Haupta mamy nadzieję zorganizować w terminie 22–26 września 2021 r. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE

Foto © Jacenty Spyra, fotogorlice.pl

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA