FESTIWALOWY PIĄTEK

Dodano 6.10.2022

Zapraszamy na literackie wydarzenia, które wypełnią piątkowe popołudnie i wieczór. Trwa 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Wszystkie spotkania transmitujemy również na żywo w naszych mediach społecznościowych.

Festiwalowy piątek otworzy spotkanie ZBIOROWA NIEPAMIĘĆ (15:30) z reporterem RAFAŁEM HETMANEM, z którym Michał Olszewski będzie rozmawiał o książce Las zbliża się powoli. Kto po wojnie mordował w Dębrzynie. Autor drobiazgowo rekonstruuje pełny chaosu i lęku czas tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, a śledząc ponad sto lat historii niewielkiego lasu, zastanawia się nad istotą procesów, które składają się na naszą zbiorową (nie)pamięć. Rafał Hetman za swoją pierwszą książkę Izbica, Izbica był nominowany m.in. do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Następnie zapraszamy na spotkanie PRZEDWIOŚNIE (17:00). Gościem Wojciecha Bonowicza będzie poeta MACIEJ ROBERT, a tematem rozmowy książka poetycka śnieg, książka konceptualna, którą należy czytać jako całość. Maciej Robert opowiada o Polsce — smutnej, brudnej, gdzie rodzinę uznajemy za wartość nadrzędną, ale o zbrodniach na dzieciach dokonywanych przez samozwańczych przewodników ludu potrafimy zapominać z niezwykłą łatwością, zupełnie jak o tytułowym śniegu wczesną wiosną. 

Kolejne wydarzenie to spotkanie WINOROŚL (18:30). Darek Foks będzie rozmawiać z KRZYSZTOFEM FEDOROWICZEM, pisarzem i winiarzem, którego książka Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Składa się ona z opowieści na pozór nie związanych ze sobą, których akcja dzieje się na przestrzeni kilkuset lat, między wojną trzydziestoletnią, a współczesną pandemią. Motywem przewodnim są korzenie. „Poetyckość każdej frazy — pisze Karol Maliszewski — z miejsca przykuwa uwagę. I poetyckość konceptu wcielania się w historyczną postać, w historię żywą, wciąż w nas pulsującą”. 

Piątkowy finał to spotkanie KATHERINE MANSFIELD. JĘZYK CIAŁA (20:00). Gościnią Wojciecha Bonowicza będzie MAGDA HEYDEL, tłumaczka Opowiadań Mansfield, laureatka Nagrody Gdynia za przekład na język polski. Katherine Mansfield (1888–1923) była jedną z najważniejszych pisarek angielskiego modernizmu, twórczynią nowoczesnej formy opowiadania. „Byłam zazdrosna o jej twórczość — wyznawała Virginia Woolf — to jedyna twórczość, o jaką kiedykolwiek byłam zazdrosna”.

8. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 5–9 października 2022 r. Na spotkania zapraszamy do historycznej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (ul. Jagiełły 5, Gorlice). Zachęcamy też do śledzenia festiwalowych transmisji na FACEBOOKU i YOUTUBIE.

Foto © Joanna Głodek

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL