(NIE)OBECNI

Dodano 20.9.2019

Na weekend zamykający Festiwal zostały zaplanowane wydarzenia upamiętniające Zygmunta Haupta oraz Bohdana Ihora Antonycza. Patron Festiwalu będzie bohaterem spotkania tematycznego, natomiast dyskusja poświęcona twórczości i życiorysowi ukraińskiego poety to jedno z szeregu wydarzeń odbywających się w Gorlicach w ramach programu obchodów 110. rocznicy urodzin Antonycza oraz dziesięciolecia działalności Centrum Kultury jego imienia.

MIASTA ZYGMUNTA HAUPTA to dyskusja, do której DAREK FOKS zaprosi ANDRZEJA NIEWIADOMSKIEGO i PAWŁA PANASA — znakomitych literaturoznawców, znawców biografii oraz pisarstwa Zygmunta Haupta, należących do grona inicjatorów spotkań tematycznych odbywających się od początku istnienia Festiwalu. Tym razem badacze podejmą temat topografii i miast, jakie inspirowały bądź mogły inspirować autora Baskijskiego diabła. W jaki sposób funkcjonowały w świadomości bohaterów jego próz, jak wiernie były odwzorowane? Dowiemy się tego w sobotę (28 września) o godz. 18:45.

Z kolei ostatni dzień Festiwalu rozpoczniemy od odwiedzin w Centrum Kultury im. B.I. Antonycza, gdzie uczcimy dziesięciolecie działalności instytucji oraz 110. rocznicę urodzin jej patrona — BOHDANA IHORA ANTONYCZA. O twórczości wybitnego, zmarłego przedwcześnie poety, uznawanego za twórcę nowoczesnej liryki ukraińskiej, ANDRZEJ STASIUK porozmawia z DANYLO ILNYTSKYIM — mieszkającym we Lwowie historykiem i teoretykiem literatury, eseistą, znawcą twórczości Antonycza. Spotkanie BOHDAN IHOR ANTONYCZ: 110. ROCZNICA URODZIN zaplanowano na godz. 13:00.

5. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 25–29 września 2019 roku. W zakładce PROGRAM można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA