REPORTAŻ, ESEJ, AUTOBIOGRAFIA NA 7. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA

Dodano 10.9.2021

Michał Milczarek, Anda Rottenberg, Martin M. Šimečka, Piotr Paziński i Paweł Próchniak będą bohaterami festiwalowych spotkań z reportażem, esejem i autobiografią. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas przekrój gatunków i tematów spotka się z zainteresowaniem czytelników i widzów Festiwalu.

W środę, 22 września o godz. 15:30 będzie okazja, aby porozmawiać z MICHAŁEM MILCZARKIEM, autorem reportażu Donikąd. Podróże na skraj Rosji (Wydawnictwo Czarne), nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia. To opowieść o wyprawach na Kamczatkę, Kołymę, Syberię — na końce świata, do kresu mapy. To literackie i sugestywne zapiski z podróży, która w powszechnej opinii zdaje się nie mieć żadnego sensu. Spotkanie poprowadzi Andrzej Stasiuk.

Na spotkanie z ANDĄ ROTTENBERG — historyczką i krytyczką sztuki, kuratorką wystaw, autorką artykułów naukowych i esejów — zaprosimy w piątek, 24 września o godz. 15:30. Rozmowę poprowadzi Darek Foks, a będzie ona dotyczyła autobiograficznej książki Proszę bardzo z 2009 roku, wznowionej niedawno przez Wydawnictwo Marginesy. Narracja ta bywa dramatyczna oraz toczy się wielowątkowo i wbrew chronologii. Autorka poprzez proces pisania, zadawania pytań, odkrywania losów rodziny porządkuje kartki rozsypane z kalendarza i buduje własną tożsamość. Pisze zarówno o stracie, jak i o godzeniu się z losem.

O godz. 18:30 również w piątek, 24 września rozpocznie się spotkanie z MARTINEM M. ŠIMEČKĄ, autorem, który z urodzenia jest Czechem, ale wybrał tożsamość słowacką, a do 1989 roku działał w środowisku opozycji demokratycznej. Tematem spotkania będzie książka Słowacja. Dzieje obojętności (TAiWPN Universitas), którą trudno zaklasyfikować jednoznacznie pod względem gatunkowym, gdyż zawiera cechy zarówno literatury pięknej, jak i autobiografii czy eseju. Jednym z jej tematów jest poszukiwanie własnej tożsamości oraz bycie obcym, cudzoziemcem we własnej ojczyźnie. Kolejnym — opowieść o ostatnim półwieczu Czechów i Słowaków spisana przez świadka wydarzeń. Jeszcze innym — analiza obojętności, cichego wspólnika zła. Partnerem spotkania jest Czeskie Centrum w Warszawie, a poprowadzi je Andrzej S. Jagodziński, autor tłumaczenia wspomnianej publikacji. Tłumaczem spotkania będzie Michał Wirchniański.

W sobotę, 25 września o godz. 17:00 zapraszamy na rozmowę Wojciecha Bonowicza z PIOTREM PAZIŃSKIM — filozofem, tłumaczem i badaczem — nominowanym do Nagrody Literackiej Gdynia za zbiór Atrapy stworzenia (Wydawnictwo Austeria). Wątkiem łączącym kolejne eseje jest problem imitacji i sztucznego życia, a ich tematami m.in. gabinet figur woskowych, wizja rozpadającej się monarchii habsburskiej w twórczości Josepha Rotha, ptaki żywe i martwe w utworach Rotha, Schulza i Bernharda, lalki i manekiny oraz ich obecność w kulturze XIX-wiecznej Europy, a także pytanie, dlaczego założyciel Akademii Pana Kleksa obawia się sztucznego człowieka.

Ostatnim wydarzeniem w prezentowanym tutaj cyklu będzie spotkanie z PAWŁEM PRÓCHNIAKIEM, autorem książki Promieniowanie tła. Szkice o wierszach i czytaniu (Wydawnictwo Czarne), na które zapraszamy w niedzielę, 26 września o godz. 18:30 — spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz. Ten zbiór esejów autorstwa wybitnego literaturoznawcy za swój cel obrał sobie odpowiedź na pytanie, jak czytać wiersze, by móc czerpać z nich mądrość i radość. Jest dziełem zainspirowanym przez umiłowanie poezji — opiera się na imperatywie, by nasze lektury były ostrożne.

7. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 22–26 września 2021 r. Na spotkania zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury (ul. Michalusa 4). Osobom, które nie będą mogły przyjechać do Gorlic, polecamy transmisje live — będą one dostępne na festiwalowym Facebooku i YouTubie. Program wydarzeń: WWW.FESTIWALHAUPTA.PL/PROGRAM-2021.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE

Anda Rottenberg — Foto © Andrzej Świetlik

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL