POEZJA NA 7. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA

Dodano 15.9.2021

Na Festiwalu im. Zygmunta Haupta nie zabraknie poezji, w tym roku zapraszamy trzy spotkania — z Justyną Bargielską, Julią Szychowiak i Martą Podgórnik. 

Cykl otworzymy w czwartek, 23 września o godz. 17:00 rozmową Zofii Król z JUSTYNĄ BARGIELSKĄ, poetką i prozaiczką, dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Gdynia, za tom Dziecko z darów (Wydawnictwo Wolno) nominowaną do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. To już szósty tom poetycki autorki, o którym Wojciech Bonowicz pisze w Miesięczniku „Znak”: „Dziecko z darów to zatem określenie raczej piętnujące, jak 'dziecko gorszego Boga', 'dziecko ulicy' itp. Ale intencja poetki może być przekorna: może jej chodzić właśnie o odczarowanie tego, co negatywne.” Justyna Bargielska, bez patosu i pretensji, mówi o miłości, macierzyństwie, życiu oraz o utracie miłości, macierzyństwa i życia.

Na kolejne spotkanie zaprosimy w piątek, 24 września o godz. 17:00. Poprowadzi je Wojciech Bonowicz, a gościem spotkania będzie JULIA SZYCHOWIAK, której debiutancki zbiór Po sobie przyniósł w 2008 roku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Najnowszy, Dni powszednie i święta (Biuro Literackie), był z kolei nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Poetka wraca w nim do dzieciństwa oraz czasu, w którym dzieciństwo musi zostać zastąpione przez dorosłość. Te minimalistyczne wiersze przypominają lakoniczne wpisy w kalendarzu. Chociaż po jakimś czasie ich sens przestaje być czytelny, to nadal są one zapisem chwil ważnych, minionych lub utraconych. 

Ostatnim wydarzeniem — w niedzielę, 26 września o godz. 15:30 — będzie rozmowa Wojciecha Bonowicza z MARTĄ PODGÓRNIK, autorką również po wielokroć nagradzaną lub nominowaną do najważniejszych nagród literackich (m.in. Nagroda Literacka Gdynia 2012 za zbiór Rezydencja surykatek oraz Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej 2019 za Mordercze ballady). Najnowszy tom, Przepowieść w ścinkach (Biuro Literackie), to „pocztówki z napisanego życia”, jest on bowiem wyborem wierszy autorki z różnych okresów jej twórczości: „Wybierałam uczciwie po dwa wiersze z kolejnych tomów, i ta przechadzka po historii własnego pisania dała mi dużo do myślenia. Wybrałam wiersze nieoczywiste, których na ogół nie czytam na spotkaniach autorskich, pewnie dlatego, że są dla mnie ważniejsze, naznaczone przeżyciem, mocniej przyklejone.”

7. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 22–26 września 2021 r. Na spotkania zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury (ul. Michalusa 4). Osobom, które nie będą mogły przyjechać do Gorlic, polecamy transmisje live — będą one dostępne na festiwalowym Facebooku i YouTubie. Program wydarzeń: WWW.FESTIWALHAUPTA.PL/PROGRAM-2021.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE

Justyna Bargielska — Foto © Stanisław Rozpędzik

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL