CZAS POEZJI

Dodano 16.9.2019

Czas na przedstawienie twórców, którzy w trakcie pięciu festiwalowych dni uraczą nas swoimi (ale nie tylko) utworami poetyckimi. Spotkajmy się, by wspólnie porozmawiać o książkach Agaty Jabłońskiej, Julii Fiedorczuk i Jacka Podsiadły oraz o wyjątkowej antologii opracowanej przez Darka Foksa.

DIALOG POEZJI I FILMU, czyli środowa rozmowa MICHAŁA OLSZEWSKIEGO z DARKIEM FOKSEM — poetą, prozaikiem i scenarzystą, nominowanym do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike, laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości, a także autorem wyboru i opracowania zbioru Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych. Na publikację tę złożyły się teksty blisko czterystu rodzimych poetek i poetów tworzących w XX i XXI wieku. Wybrane przez Darka Foksa „wiersze filmowe” stanowią próbę ukazania związków polskiej liryki ze sztuką prezentowaną na srebrnym ekranie, a sama antologia jest wydawnictwem scalającym dwie najbliższe autorowi dziedziny — poezję i film. Na spotkanie zapraszamy 25 września o godz. 18:15.

Czwartek (26 września) to z kolei okazja do udziału w rozmowie o Psalmach — najnowszym tomie JULII FIEDORCZUK, za który poetka, pisarka i tłumaczka została uhonorowana Nagrodą Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz otrzymała nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Przytaczając słowa Jacka Gutorowa, „poetka z powodzeniem rozwija model wiersza łączącego intymność własnego doświadczenia rzeczywistości z formalną problematyzacją wszystkich egzystencjalnych oczywistości”, jednocześnie zestawia ze sobą współczesne języki z poetyką biblijną, o czym, między innymi, w ramach wydarzenia PIEŚNI ŻAŁOBNE porozmawia z autorką ZOFIA KRÓL.

WOJNY CODZIENNE to zaplanowane na sobotę (28 września, godz. 17:30) spotkanie, podczas którego na festiwalowej scenie zasiądą: w roli moderatora WOJCIECH BONOWICZ i jego rozmówczyni AGATA JABŁOŃSKA — poetka, której debiutancki tom Raport wojenny został doceniony przez kapituły Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Ogólnopolskiej Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Wiersze autorki stanowią syntezę intymności, szeroko pojętych kwestii społecznych i tematu wszechobecnej, mającej różny wymiar wojny.

W niedzielnym planie festiwalowych wydarzeń również nie zabrakło akcentów poetyckich. Otóż o godz. 16:15 w Gorlickim Centrum Kultury rozpocznie się prowadzone przez DARKA FOKSA spotkanie z JACKIEM PODSIADŁĄ — poetą, prozaikiem, tłumaczem, dziennikarzem i felietonistą, wielokrotnym laureatem i nominowanym do najważniejszych krajowych nagród literackich. Punktem wyjścia do rozmowy WSKAŹNIK RÓWNOWAGI będzie wydany w 2016 roku tom wierszy Włos Bregueta, za który autor otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii książka roku. Zachętą do udziału w spotkaniu niech będą słowa prof. Piotra Śliwińskiego: „Najlepsza książka Jacka Podsiadły od lat. Ten tom jest wybitny”.

5. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 25–29 września 2019 roku. W zakładce PROGRAM można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA