BOGACTWO REPORTAŻU

Dodano 13.9.2019

Autorzy książek spod znaku literatury faktu to najliczniejsza grupa gości tegorocznej edycji Festiwalu. Miłośników reportażu zapraszamy do udziału w cyklu sześciu spotkań dotyczących twórczości Doroty Brauntsch, Olgi Gitkiewicz, Joanny Kuciel-Frydryszak, Marty Madejskiej, Pawła Smoleńskiego i Filipa Springera.

DOMY JAK LUDZIE to pierwsze z festiwalowych wydarzeń poświęconych literaturze faktu, podczas którego MONIKA STOPCZYK będzie rozmawiać z DOROTĄ BRAUNTSCH — absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus, autorką fotograficzno-reporterskiego projektu Ceglane Domy. W marcu bieżącego roku ukazała się jej debiutancka książka — Domy bezdomne, traktująca o murowanych domach chłopskich wybudowanych na ziemi pszczyńskiej w XIX i na początku XX wieku. Lokalna, ceglana zabudowa stanowi przyczynek do rozważań m.in. na temat naszego pochodzenia, szacunku do miejsc i ich historii, w które nieuchronnie wdziera się nowoczesność. Zapraszamy w czwartek (26 września) o godz. 16:15.

Chwilę później, bo o godz. 17:30, na festiwalowej scenie pojawi się OLGA GITKIEWICZ — dziennikarka, redaktorka, socjolożka oraz absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Moderowane przez DARKA FOKSA spotkanie AAAAABY DOSTAĆ PRACĘ będzie skupione wokół wydawnictwa Nie hańbi — pierwszej w dorobku autorki książki reporterskiej, na której stronach wątek osobisty (oparty na opowieści o losach przodków) przeplata się z zapisem historii zaczerpniętych ze współczesnego rynku pracy.

Czwartek pod szyldem reportażu zakończy rozmowa DARKA FOKSA z PAWŁEM SMOLEŃSKIM. Reporter, publicysta, dziennikarz, laureat licznych nagród, autor kilkunastu książek reporterskich i wywiadów ponownie spotka się z festiwalową publicznością, tym razem w związku ze swoją ostatnią publikacją — Wnuki Jozuego. Uwaga czytelników kierowana jest w niej w stronę izraelsko-palestyńskiego świata — jego mieszkańców, panujących między nimi relacji, wreszcie rządzących nim reguł. Na wydarzenie ZIEMIA OBIECANA zapraszamy o godz. 20:00.

Z kolei FILIP SPRINGER zawita do Gorlic na krótko po premierze swojej najnowszej książki Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz. Pisarz, reporter i fotograf, nominowany do najważniejszych krajowych nagród literackich, w rozmowie z JUSTYNĄ SOBOLEWSKĄ opowie o skandynawskim Prawie Jante — jego pochodzeniu, egzekwowaniu, ale również o tym, czy mieszkańców Skandynawii rzeczywiście możemy uznać za najszczęśliwszych na świecie. Spotkanie PRAWO JANTE rozpocznie się w piątek (27 września) o godz. 15:00.

Bezpośrednio po reporterskiej wyprawie na daleką Północ odwiedzimy centralną Polskę, a to za sprawą spotkania WŁÓKNIARKI Z MIASTA ŁODZI, którego bohaterką będzie MARTA MADEJSKA — kulturoznawczyni, pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Złoty Ekslibris w kategorii najlepsza książka o Łodzi wydana w 2018 roku. WOJCIECH BONOWICZ zaprosi autorkę do rozmowy na temat Alei Włókniarek, reportażu, którego bohaterkami Marta Madejska uczyniła pracownice łódzkich fabryk. Na ponad trzystu stronach zetkniemy się z zapisem losów kobiet, które w minionym stuleciu musiały stawić czoła przemianom ustrojowym, społecznym, żyjąc w niegdyś największym ośrodku przemysłu włókienniczego w kraju.

BEZIMIENNE to ostatnie z cyklu wydarzeń wokół literatury faktu, na które zapraszamy w niedzielę (29 września) o godz. 17:30 do Gorlickiego Centrum Kultury. Gościem PAULINY MAŁOCHLEB będzie JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK — pisarka, dziennikarka, mająca w swoim dorobku biografie Kazimiery Iłłakowiczówny i Antoniego Słonimskiego. Ostatnia książka autorki Służące od wszystkiego to wnikliwe studium nie tylko sytuacji kobiet pracujących w charakterze służących, lecz także reportaż o przemianach społecznych, różnicach klasowych i krzywdzie, jaką ludzie są w stanie wyrządzić sobie nawzajem, by zaspokoić potrzebę dominacji nad drugim człowiekiem.

5. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 25–29 września 2019 roku. W zakładce PROGRAM można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL