OGŁASZAMY PROGRAM 6. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA — SPOTKAJMY SIĘ W GORLICACH

Dodano 2.9.2020

Zapraszamy do udziału w 6. Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Spotkajmy się w Gorlicach, literackiej stolicy Beskidu Niskiego, gdzie od 2015 roku rozmawiamy o książkach, prezentujemy ciekawe i ważne dzieła literackie (proza, poezja, non-fiction), spoglądamy w przeszłość, zauważamy to, co najnowsze i szukamy tego, co zawsze aktualne. Festiwal odbywa się w terminie 23–27 września 2020. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Andrzej Stasiuk — pisarz i miłośnik prozy Haupta. 

Tegoroczna edycja to 5 dni oraz 23 wydarzenia — w programie spotkania autorskie i tematyczne, czytanie opowiadań Zygmunta Haupta oraz wystawa. W zakładce PROGRAM można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem Festiwalu.

W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa widzom Festiwalu i zachowanie reżimu sanitarnego wszystkie spotkania oraz czytanie będą się odbywać w dużych salach Gorlickiego Centrum Kultury. Wystawę zaprezentujemy w galerii Na Piętrach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje WSTĘP WOLNY.

W 2015 roku, przygotowując pierwszą edycję gorlickiego wydarzenia, określiliśmy Zygmunta Haupta mianem „największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy”. Andrzej Stasiuk pisał wówczas: 

„Czyta się Haupta i  utracone powraca. Jakby się odnalazło drogę ocalenia. Nie znam w literaturze polskiej nikogo, kto polszczyznę potrafiłby tak przysposobić do przywracania światów pozornie odeszłych, pozornie nieistniejących. Może jeden Bruno Schulz przychodzi mi do głowy. Czas, by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni. Skazać go na zapomnienie, to wyrzec się mistrza pamięci.”

Dziś, w 2020 roku, możemy śmiało powiedzieć, że Zygmunt Haupt nie jest już w świadomości polskich czytelników owym „zapomnianym”. Sukces pierwszej edycji Festiwalu znalazł swój efekt we wznowieniu „Baskijskiego diabła” (Wydawnictwo Czarne, 2016). W kolejnych latach ukazał się ponadto zbiór „Z Roksolanii” (Wydawnictwo Naukowe UMK, 2018). Oba tomy współcześnie wydane pod redakcją prof. Aleksandra Madydy. 

Podczas Festiwalu zapraszamy na spotkania poświęcone życiu i twórczości patrona. W tym roku tytuł spotkania, przygotowanego przez prof. Andrzeja Niewiadomskiego i dr Pawła Panasa, brzmi ZYGMUNT HAUPT. UCZESTNIK ŻYCIA KULTURALNEGO, LITERACKIEGO I TOWARZYSKIEGO W MIĘDZYWOJENNYM LWOWIE

Tradycyjnym punktem gorlickiego święta literatury są CZYTANIA opowiadań Zygmunta Haupta. Z ogromną przyjemnością informujemy, że w tym roku usłyszymy je w interpretacji ANDRZEJA GRABOWSKIEGO, artysty, którego kariera aktorska rozpoczęła się 1974 roku, a obecnie obejmuje ponad 70 ról filmowych i telewizyjnych oraz szereg ról teatralnych i kilkadziesiąt realizacji Teatru Telewizji. 

Jednym z głównych celów Festiwalu jest — poza promocją twórczości patrona — zachowanie pamięci i namysł nad dorobkiem ważnych i wybitnych nieżyjących polskich pisarzy. Zapraszamy do udziału w spotkaniu KORNEL FILIPOWICZ. MISTRZ OPOWIADANIA z udziałem Wojciecha Bonowicza i Justyny Sobolewskiej, redaktorów tomów Moja kochana dumna prowincja oraz Romans prowincjonalny i inne historie (Znak, 2017, 2018). O bohaterze spotkania tak pisał Jarosław Iwaszkiewicz: „Dla mnie to jest jeden z najczystszych, najwybitniejszych naszych prozaików, który swą bezpretensjonalność posunął wręcz do wirtuozerii.”

Wymykająca się gatunkowym podziałom twórczość Zygmunta Haupta warunkuje kształt programowy SPOTKAŃ AUTORSKICH, do udziału w których zapraszamy twórców i twórczynie prozy, poezji i non-fiction. Tegoroczny plan spotkań autorskich przedstawiamy poniżej.

PROZA
— Białe plamy — BARBARA SADURSKA (Mapa, Nisza 2019)
— Ciężkowice i ja — WALDEMAR BAWOŁEK (Pomarli, Czarne 2020)
— Matki nie odchodzą — MIRA MARCINÓW (Bezmatek, Czarne 2020)
— Mikrohistorie — MACIEK BIELAWSKI (Doktor Bianko i inne opowiadania, Książkowe Klimaty 2019)
— Obłęd wędrowczy — WOJCIECH NOWICKI (Cieśniny, Czarne 2019)
— Polskie Twin Peaks — DOMINIKA SŁOWIK (Zimowla, Znak 2019)
— Silny — MIKOŁAJ ŁOZIŃSKI (Stramer, Wydawnictwo Literackie 2019)
— Skandal starości — ZYTA RUDZKA (Krótka wymiana ognia, W.A.B. 2018) 
— Wczasy dla smutnych kobiet — OLGA HUND (Psy ras drobnych, Ha!art 2018)

POEZJA
— Las, który próbuje się zbliżyć — MAŁGORZATA LEBDA (Sprawy ziemi, WBPiCAK 2020)
— Wszelkie żarty kiedyś więdną — ANDRZEJ NIEWIADOMSKI (Podwójna kosa, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN 2018)
— Z lewej równo, z prawej poszarpane — ADAM KACZANOWSKI (Zabawne i zbawienne, Biuro Literackie 2020)

NON-FICTION
— Bocznymi ulicami — MARIUSZ SZCZYGIEŁ (Osobisty przewodnik po Pradze, Dowody na Istnienie 2020)
— Łatwo palne ciało — KALINA BŁAŻEJOWSKA (Uparte serce. Biografia Poświatowskiej, Znak 2014)
— Od antropologii do antropocenu —  TOMASZ ULANOWSKI (O powstawaniu Polaków, Czarne 2020)
— Po co czytać klasyków — RYSZARD KOZIOŁEK (Wiele tytułów, Czarne 2019)
— Rozmowy roślin — URSZULA ZAJĄCZKOWSKA (Patyki, badyle, Marginesy 2019)
— Tam, gdzie nic nie ma — PIOTR MARECKI (Polska przydrożna, Czarne 2020)
— Zdjęcie za opowieść — AGNIESZKA PAJĄCZKOWSKA (Wędrowny zakład fotograficzny, Czarne 2019)

Moderatorami festiwalowych spotkań będą: WOJCIECH BONOWICZ, DAREK FOKS, MICHAŁ OLSZEWSKIPAULINA MAŁOCHLEB, JUSTYNA SOBOLEWSKA, ANDRZEJ STASIUK.

W trakcie Festiwalu zapraszamy ponadto do oglądania wystawy grafik PACHNĄCA ZIOŁAMI, przygotowanej przez gorlicką pracownię artystyczną „Bez pośpiechu". 

Organizatorami 6. Festiwalu im. Zygmunta Haupta są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury, Wydawnictwo Czarne. Festiwal odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gorlicach, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Banku Spółdzielczego w Gorlicach. 

6. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 23–27 września 2020 roku. W zakładce PROGRAM można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem Festiwalu. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Aktualizacja: 2020.09.18

Foto © Magda Skrzeczkowska

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA