JESTEM BARDZO NIEFORTUNNYM WYBOREM — MONOGRAFIA TWÓRCZOŚCI ZYGMUNTA HAUPTA

Dodano 25.3.2019

Nakładem Wydawnictwa UMCS ukazała się długo oczekiwana, pierwsza w historii wieloautorska monografia twórczości Zygmunta Haupta. Tom Jestem bardzo niefortunnym wyborem. Studia i szkice o twórczości Zygmunta Haupta (Lublin 2019) został zredagowany przez Andrzeja Niewiadomskiego oraz Pawła Panasa i zawiera piętnaście artykułów.

Książka została także wzbogacona pełną i adnotowaną bibliografią twórczości literackiej Haupta oraz bibliografią przedmiotową prac krytycznoliterackich i literaturoznawczych.

Ze wstępu: „Twórczość autora Szpicy będzie bowiem zawsze dla badacza formą ‘niefortunnego wyboru’, a narzędzia badawcze użyte przez niego często będą jedynie ‘pływać po wierzchu’ prozy pisarza, dając nieprawdziwe odbicia jednostkowej, niepowtarzalnej i skomplikowanej metody twórczej. Haupt — obserwator potrafił wyprzedzić wszelkie ruchy interpretacyjne, czekając na nas wszędzie tam, gdzie zabłądzimy wraz ze swoimi przekonaniami, analitycznymi przyzwyczajeniami i predyspozycjami. W tym sensie jest też wyborem fortunnym, bo odsłania przed nami bogactwo literatury, która nie waha się ani chwili przed wkroczeniem w krąg zagadnień najistotniejszych, kluczowych spraw bytu, a jednocześnie nie ignoruje tego, co zwykłe, potoczne, marginalne — z żadnej z tych sfer nie czyniąc sztandaru ani fetysza”.

Informacja o książce na stronie wydawnictwa: LINK.

Spis treści: LINK.

5. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbędzie się w dniach 26–29 września 2019 roku. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA