PAŃSTWO KARPATY — NIE TYLKO LITERATURA

Dodano 4.9.2019

Festiwal im. Zygmunta Haupta to także rozmowy niekoniecznie o literaturze, ale również o istotnych, czasem palących zagadnieniach, problemach społecznych i kulturowych, związanych z tym, co tu i teraz oraz z tym, co zawsze aktualne.  

W sobotę (28 września) o godz. 13:00 zapraszamy do Centrum Kultury im. B.I. Antonycza na spotkanie tematyczne PAŃSTWO KARPATY. W Ukrainie istnieje mocna karpacka tożsamość, w Polsce natomiast nie. W Ukrainie mieszka się w Karpatach, jedzie się w Karpaty, jest się karpackim patriotą, powstają o Karpatach książki. W Polsce natomiast rozmieniamy się na drobne, chodząc po Tatrach, mieszkając w Bieszczadach, opiewając Beskid Niski.

Karpaty są słabo obecne w naszej świadomości także jako przestrzeń pierwotnej i zagrożonej dziś unikatowej, dzikiej przyrody, prastara Puszcza Karpacka ginie na naszych oczach.

Skąd ta różnica? Czego zabrakło, by stworzyć nasz własny, karpacki mit? I czy w ogóle możemy mówić o Karpatach jako rzeczywiście osobnym (pod względem geograficznym, przyrodniczym i kulturowym) zjawisku na naszej realnej i mentalnej mapie, czy to tylko sztuczny twór myślowy?

Na te pytania w rozmowie z ANDRZEJEM STASIUKIEM będą się starali odpowiedzieć pisarz ADAM ROBIŃSKI (w listopadzie w Wydawnictwie Czarne ukaże się jego książka Kiczery. Podróż przez Bieszczady), przyrodnik RADOSŁAW MICHALSKI (prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, organizacji eksperckiej, której celem jest ocalenie najdzikszych miejsc w Polsce) oraz przedstawiciele INICJATYWY DZIKIE KARPATY (obywatelskiego ruchu, który chce zachować unikatowy, naturalny charakter karpackich lasów).

5. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 25–29 września 2019 roku. W zakładce PROGRAM można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Foto © Jacek Kosiba

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA