4. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — ZAPOWIEDŹ

Dodano 30.8.2018

Organizatorzy Festiwalu im. Zygmunta Haupta mają przyjemność poinformować, że także w tym roku będziemy mogli się spotkać w Gorlicach podczas wydarzenia, dla którego programowym punktem wyjścia jest twórczość i biografia jednego z najwybitniejszych, choć często pomijanych autorów w historii literatury polskiej XX wieku.

W dniach od 27 do 30 września 2018 roku zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Gorlickiego Centrum Kultury i Centrum Kultury im. B.I. Antonycza na spotkania z autorami i autorkami, których zaprosiliśmy do udziału w Festiwalu. W programie tegorocznej edycji nie zabraknie także paneli tematycznych poświęconych Zygmuntowi Hauptowi oraz wydarzeń z innych dziedzin sztuki.

Organizatorami Festiwalu są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury oraz Wydawnictwo Czarne. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu i jego pomysłodawcą jest Andrzej Stasiuk.

Tegoroczna edycja została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wsparcia finansowego udzielili również: FAKRO Sp. z o.o, Bank Spółdzielczy w Gorlicach oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Paweł Mazur.

Za wsparcie rzeczowe dziękujemy Iwonie Budziak — właścicielce Restauracji Orchidea i Bistro Folk Love w Gorlicach, Marzenie i Mariuszowi Filarom — właścicielom Delikatesów Centrum w Gorlicach, Zbigniewowi Krzyżakowi — właścicielowi Winnicy Chodorowa, Tomaszowi Rybczyk i Annie Rybczyk — właścicielom firmy Antoja sp. z o.o. w Gorlicach, Barbarze Niemaszyk — prezesowi Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, Renacie Gaweł — właścicielce Cukierni Italia w Gorlicach, Teresie i Stanisławowi Mucha-Słomskim — właścicielom firmy cukierniczo-garmażeryjnej Podzamcze w Gorlicach oraz właścicielom Restauracji Gęsia Skórka w Gorlicach.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia naszych partnerów, którymi w tym roku są Zjednoczenie Łemków oraz Księgarnia Mieszko.

Wszystkim osobom i instytucjom składamy gorące podziękowania. To dzięki Państwa zaangażowaniu i przychylności możemy po raz czwarty spotkać się w Gorlicach, by rozmawiać o literaturze, o tym, co jest w niej nowe, a co nigdy się nie zmienia. Przede wszystkim jednak możemy się spotkać z twórczością Zygmunta Haupta — największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy, autora, który jak żaden inny zasługuje na to, by trwać w naszej pamięci.

W najbliższych dniach opublikujemy szczegółowy harmonogram, jednak już dziś prezentujemy wstępny plan wydarzeń 4. Festiwalu im. Zygmunta Haupta:

SPOTKANIA TEMATYCZNE: „Miasta Zygmunta Haupta” (dr Paweł Panas), „Zygmunt Haupt. Filmowe inspiracje” (dr hab. Rafał Szczerbakiewicz);

SPOTKANIA MONOGRAFICZNE: Andrzej Bursa (Wojciech Bonowicz), Tadeusz Gajcy (prof. Stanisław Bereś), Jarosław Iwaszkiewicz (Anna Król), ponadto z inicjatywy Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego Fraza odbędzie się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem i autorami książki Miejsca, ludzie, opowieści. O twórczości Andrzeja Stasiuka (red. Magdalena Rabizo-Birek, Matylda Zatorska, Damian Niezgoda, 2018);

SPOTKANIA AUTORSKIE: Ewa Andrzejewska, Beata Chomątowska, Darek Foks, Natasza Goerke, Mikołaj Grynberg, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Aleksander Kaczorowski, Wojciech Orliński, Maciej Płaza, Aneta Prymaka-Oniszk, Urszula Zajączkowska;

INNE WYDARZENIA: czytanie prozy Haupta w interpretacji Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, koncert Mikołaja Trzaski, pokaz filmu biograficznego Pytania z bezkresu (reż. Wojciech Maciejewski, 1998).

Jednocześnie informujemy, że nie jest to pełny plan wydarzeń. Ostateczną listę gości podamy wraz z publikacją programu Festiwalu.

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL