PODSUMOWANIE 6. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA

Dodano 29.9.2020

Za nami 6. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Podczas 5 dni spotkań w wydarzeniach na żywo wzięło udział ponad 1000 osób, a transmisje online na kanałach Festiwalu obejrzało kilka tysięcy odbiorców. Gorlice po raz kolejny okazały się być wymarzonym miejscem do prowadzenia dyskusji o polskiej literaturze, miejscem które zachęca zarówno do spokojnego namysłu, jak i prowadzenia żywiołowych dyskusji w gronie twórców, artystek, specjalistów, ekspertek, widzów i miłośniczek książek. 

Spotkania z autorami i autorkami różnych gatunków (poezja, proza, literatura non-fiction), tworzących na bazie odmiennych doświadczeń, których łączy zamiłowanie do języka oraz refleksji nad rzeczywistością, odbywały się pod okiem Andrzeja Stasiuka, dyrektora artystycznego Festiwalu oraz moderatorów spotkań: Wojciecha Bonowicza, Darka Foksa, Pauliny Małochleb, Michała Olszewskiego, Justyny Sobolewskiej. Autorki i autorzy chętnie dzielili się przemyśleniami nie tylko na temat swoich książek. Nie brakowało rozmów o pracy, o świecie, o zmianach, których doświadczamy i wyjątkowego momentu, w którym jesteśmy. Po spotkaniach debaty przenosiły się w kuluary albo kontynuowane były w długich kolejkach po autografy.

„Ten bezcenny intelektualny ferment zawdzięczamy w dużej mierze Zygmuntowi Hauptowi, patronowi Festiwalu. Pierwotny pretekst, czyli przypomnienie twórczości tego ważnego, a zapomnianego pisarza, który przyświecał nam przed pierwszą edycją festiwalu w 2015 roku, przeobraził się w coroczne wydarzenie, na które czekają nie tylko mieszkańcy Gorlic. Mamy bardzo pozytywne głosy ze strony pisarek i pisarzy, którzy gościli w Beskidzie Niskim w ostatnich dniach, na temat programu i recepcji festiwalu. Podejrzewamy nieśmiało, że sam Haupt mógłby się dobrze czuć na gorlickim Festiwalu. Dziękujemy za spotkania na żywo, aktywne uczestnictwo w spotkaniach online i do zobaczenia za rok!” — podsumowała Alicja Sawicka, menadżer programowa Festiwalu.

W spotkaniach wzięli udział: Waldemar Bawołek, Maciek Bielawski, Kalina Błażejowska, Olga Hund, Adam Kaczanowski, Ryszard Koziołek, Mikołaj Łoziński, Mira Marcinów, Piotr Marecki, Andrzej Niewiadomski, Wojciech Nowicki, Agnieszka Pajączkowska, Paweł Panas, Zyta Rudzka, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Mariusz Szczygieł, Tomasz Ulanowski, Urszula Zajączkowska.

Zakończony w niedzielę Festiwal poniekąd nadal trwa. Wszystkie spotkania, dzięki rejestracji wideo, dostępne są na naszym kanale YOUTUBE.  

Jednym z wydarzeń, do których na pewno warto powrócić jest czytanie opowiadań Zygmunta Haupta w interpretacji Andrzeja Grabowskiego, wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego.

6. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywał się w dniach 23–27 września 2020 roku. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.

Foto © Jacenty Spyra, fotogorlice.pl

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA