OGŁASZAMY PROGRAM 7. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DO ZOBACZENIA W GORLICACH

Dodano 1.9.2021

Weź udział w 7. Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Spotkajmy się w Gorlicach, literackiej stolicy Beskidu Niskiego, miejscu, w którym rozmawiamy o literaturze, spoglądamy w przeszłość, zauważamy to, co najnowsze i szukamy tego, co zawsze aktualne. Festiwal odbywa się w terminie 22–26 września 2021 r. Na Festiwal zaprasza Andrzej Stasiuk, dyrektor artystyczny festiwalu — pisarz i miłośnik prozy Haupta. 

W programie spotkania z autorami i autorkami reprezentującymi szerokie spektrum gatunków — od prozy przez poezję po reportaż, esej i biografię — a także spotkania tematyczne, czytanie opowiadań Zygmunta Haupta i wystawa. Festiwal odbędzie się w siedzibie Gorlickiego Centrum Kultury (ul. Michalusa 4) zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Transmisje online umożliwią wzięcie udziału w Festiwalu także tym osobom, które nie będą mogły dotrzeć do Gorlic.

Tegoroczna edycja to 5 dni, 22 wydarzenia i 30 gości. Program wydarzeń 7. Festiwalu im. Zygmunta Haupta dostępny jest pod linkiem: WWW.FESTIWALHAUPTA.PL/PROGRAM-2021. Wkrótce opublikujemy więcej informacji o poszczególnych spotkaniach. 

Podczas Festiwalu zapraszamy na spotkania poświęcone życiu i twórczości patrona. W tym roku temat spotkania z Markiem Wilczyńskim będzie brzmiał ZYGMUNT HAUPT. GALICJA I GALICYJSKOŚĆ W TWÓRCZOŚCI PISARZA (moderacja: Paweł Panas). Kolejną festiwalową tradycją są CZYTANIA prozy Haupta. Naszym gościem będzie MAREK KONDRAT, który przeczyta opowiadania: Meine liebe Mutter, sei stolz, Ich trage die Fahne, Z kroniki o latającym domu, Gołębie z placu Teodora.

Jednym z głównych celów Festiwalu jest zachowanie pamięci o dorobku ważnych i wybitnych nieżyjących pisarzy i pisarek. W tym cyklu aż trzy spotkania tematyczne:
W.G. SEBALD. CZUŁE MIEJSCA — Wojciech Bonowicz, Paweł Próchniak (moderacja: Justyna Sobolewska),
JOSEF ŠKVORECKÝ. SŁODKO-GORZKI ŚWIAT — Andrzej S. Jagodziński (moderacja: Darek Foks),
JOSEPH ROTH. UTRACONE IMPERIUM — Piotr Paziński (moderacja: Justyna Sobolewska),
— a także spotkanie autorskie z Izoldą Kiec ZUZANNA GINCZANKA. NON OMNIS MORIAR (autorką książki Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt, moderacja: Andrzej Niewiadomski).

Festiwalowy program to oczywiście szereg spotkań autorskich.

● PROZA
ŚWIAT DZIECI, ŚWIAT DOROSŁYCH — Joanna Rudniańska (RuRu, moderacja: Darek Foks)
MIASTO DWUSTU KOŚCIOŁÓW — Dorota Kotas (Cukry, moderacja: Justyna Bargielska)
BO WOJNA NIE MINĘŁA — Andrzej Stasiuk (Przewóz, moderacja: Darek Foks)
GDYBY WOJNY NIE BYŁO — Ziemowit Szczerek (Cham z kulą w głowie, moderacja: Darek Foks)
JESTEŚ Z TYM SAMA — Agnieszka Jelonek (Koniec świata, umyj okna, moderacja: Zofia Król)
WYBRANI I PRZEKLĘCI — Maciej Płaza (Golem, moderacja: Paulina Małochleb)
SKŁADAMY SIĘ Z OPOWIEŚCI — Mikołaj Grynberg (Poufne, moderacja: Paulina Małochleb)

● POEZJA
MUSIMY BYĆ DZIELNE — Justyna Bargielska (Dziecko z darów, moderacja: Zofia Król)
DNI MOJEGO ŻYCIA — Julia Szychowiak (Dni powszednie i święta, moderacja: Wojciech Bonowicz)
TEREN PRYWATNY — Marta Podgórnik (Przepowieść w ścinkach, moderacja: Wojciech Bonowicz)

● ESEJ, REPORTAŻ
WYPRAWY NA KOŃCE ŚWIATA — Michał Milczarek (Donikąd. Podróże na skraj Rosji, moderacja: Andrzej Stasiuk)
CI, KTÓRYCH NIE MA — Anda Rottenberg (Proszę bardzo, moderacja: Darek Foks)
CICHY WSPÓLNIK ZŁA — Martin M. Šimečka (Słowacja. Dzieje obojętności, moderacja: Andrzej S. Jagodziński)
ISTOTA, IMITACJA, ILUZJA — Piotr Paziński (Atrapy stworzenia, moderacja: Wojciech Bonowicz)
OSTROŻNE LEKTURY — Paweł Próchniak (Promieniowanie tła. Szkice o wierszach i czytaniu, moderacja: Wojciech Bonowicz)

Podczas Festiwalu zapraszamy również na spotkanie OPOWIEŚCI ZILUSTROWANE, którego gościem i bohaterem będzie artysta malarz, rysownik i grafik Kamil Targosz (moderacja: Andrzej Stasiuk) — wystawę artysty będzie można oglądać w Gorlickim Centrum Kultury przez cały Festiwal, oraz na spotkanie tematyczne CZEGO POLACY NIE WIEDZĄ O UKRAINIE? — Iwona Boruszkowska, Katarzyna Kotyńska, Paweł Smoleński, Ziemowit Szczerek (moderacja: Paulina Małochleb).

W tym roku Festiwal odbywa się dzięki:
— finansowaniu Miasta Gorlice i Sponsorów (Towarzystwo z Beskidu Niskiego, Agencja Autorska Autograf, Bank Spółdzielczy w Gorlicach, Cluster Offices),
— pomocy finansowej lub rzeczowej Partnerów (Czeskie Centrum w Warszawie, Czeskie Centrum Literatury, Biblioteka Ziemi Morawskiej, Instytut Goethego w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Zjednoczenie Łemków w Gorlicach),
— a także dzięki wsparciu osób i podmiotów, które zaangażowały się w naszą zbiórkę społecznościową — przekazując na jej cel nagrody (Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Cyranka, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Wolno, Wydawnictwo Marginesy, Biuro Literackie, TAiWPN Universitas, Dwutygodnik, Kulturalna w Warszawie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Kondrat — Wina Wybrane, Pracownia artystyczna „Bez pośpiechu” w Gorlicach, Wydział Kultury i Promocji UM Gorlice, Dworek Rousseau w Białowieży, Stara Farma i Chutor Grzegorza w Beskidzie Niskim, Magdalena Budzińska, Anna Dobrowolska, Darek Foks, Magdalena Gołębiowska-Śmiałek i Andrzej Śmiałek, Mikołaj Grynberg, Maciej Jakubowiak, Lidia Kocur, Zofia Król, Paweł Panas, Henryk Sawka, Ziemowit Szczerek, Kamil Targosz, Weronika Wronowska, Alina Zachariasz-Kuciakowska)
— lub wpłacając na jej rzecz pieniądze. Już wkrótce opublikujemy pełną listę osób wpłacających wraz z podziękowaniem od Andrzeja Stasiuka (dyrektora artystycznego Festiwalu) i Joanny Kalisz-Dziki (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach).

Organizatorami Festiwalu są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela, Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Wydawnictwo Czarne, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury. 

7. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbędzie się w terminie 22–26 września 2021 r. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE

Foto © Tomasz Stasiowski

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA