MAREK BIEŃCZYK

Foto © Dorota Siwicka

Kontener, Wydawnictwo Wielka Litera, 2018

Prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego. Pracownik Instytutu Badań Literackich PAN, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Opublikował powieści Terminal i Tworki (Paszport Polityki 1999) oraz książki eseistyczne, m.in: Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty i Oczy Dürera. O melancholii romantycznej — obie nominowane do Nagrody Literackiej Nike (1999, 2003); Książka twarzy (Nagroda Literacka Nike 2012); Jabłko Olgi, stopy Dawida. Najnowszy zbiór Kontener uzyskał nominację do Nagrody Literackiej Nike 2019. Tłumacz książek Milana Kundery, Emila Ciorana, Rolanda Barthes’a. Enolog, członek International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers. Felietony na temat wina pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Przekroju” i „Magazynu Wino”. Opublikował także zbiór felietonów Kroniki wina.

DOROTA BRAUNTSCH

Foto © archiwum autorki

Domy bezdomne, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2019

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Swoje reportaże i fotoreportaże publikowała na łamach magazynu „Design Alive” i kwartalnika „Fabryka Silesia”. W 2017 roku otrzymała stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego na napisanie książki o murowanych domach pszczyńskich. O jej fotograficzno-reporterskim projekcie Ceglane Domy pisały m.in. „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, Silesion.pl. Jej debiutancka książka reporterska Domy bezdomne ukazała się w 2019 roku.

WOJCIECH BONOWICZ

Foto © Ewa Wanat-Gałka

Sto lat. Książka życzeń, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 2018
Dziennik końca świata, Wydawnictwo Znak, 2019

Poeta, publicysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in.: Pełne morze (Nagroda Literacka Gdynia 2007); Polskie znaki (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2011); Echa (nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2014); Druga ręka (finał Nagrody Literackiej Nike 2018). Autor biografii Tischner (nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2002), tomu gawęd Kapelusz na wodzie oraz dwóch książek dla dzieci: Bajki Misia Fisia; Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień. Opublikował także tom rozmów z Wojciechem Waglewskim pt. Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe oraz opracowanie utworów Andrzeja Bursy — Dzieła (prawie) wszystkie. Jego najnowsze książki to zbiór esejów Sto lat. Książka życzeń oraz zbiór felietonów Dziennik końca świata.

TOMASZ DOSTATNI OP

Foto © Tomek Sikora

Otwarta brama, Wydawnictwo Ośrodek Brama Grodzka — Teatr NN, 2019

Dominikanin, publicysta, duszpasterz, rekolekcjonista, tłumacz z języka czeskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Aktywny w dialogu ekumenicznym i społecznym. Autor książek, m.in.: Zza bramy klasztoru; Przekraczać mury; Złota 9; Duchowe wędrowanie oraz rozmów z abp. Henrykiem Muszyńskim (Sługa słowa; Posługa Słowu — wspólnie z Lidią Ciecierską), abp. Dominikiem Duką (Tradycja jest wyzwaniem. Czego się, za przeproszeniem, boisz? — wspólnie z Jaroslavwem Šubrtem), Tomášem Halíkiem (Różnorodność pojednana), Szewachem Weissem (W dwóch światach). Ostatnio opublikował książki Otwarta brama oraz Najważniejszy tydzień dla chrześcijan. Był szefem poznańskiego Wydawnictwa W drodze i autorem programów telewizyjnych z cyklu Rozmowy w Drodze. Prowadzi Fundację Ponad Granicami im. św. Jacka Odrowąża w Lublinie. Członek rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie oraz kapituły Nagrody im. Jerzego Turowicza. Uhonorowany lubelską Nagrodą Angelus 2013 w kategorii człowiek kultury medialnej, czeską nagrodą Gratias Agit 2017 i medalem honorowym Powstanie w Getcie Warszawskim 2018 przyznanym za zasługi w dziele pojednania między Polakami a Żydami. Prowadzi w portalu YouTube własny kanał — Otwarta Brama.

JULIA FIEDORCZUK

Foto © Edyta Dufaj

Psalmy, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2017

Poetka, pisarka, tłumaczka. Adiunkt w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 2000 roku tomem poetyckim Listopad nad Narwią (nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek). Autorka tomów wierszy: Bio; Planeta rzeczy zagubionych; Tlen; tuż-tuż; zbioru opowiadań Poranek Marii; powieści Biała Ofelia i Nieważkość (nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2016) oraz książki eseistycznej Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki. Laureatka austriackiej Nagrody Huberta Burdy 2005. Jej utwory zostały przełożone na kilkanaście języków, w tym walijski, japoński i islandzki. Za najnowszy tom poetycki Psalmy została laureatką Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2018 oraz była nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018 w kategorii książka roku.

DAREK FOKS

Foto © Jacek Foks

Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, 2019

Poeta, prozaik, scenarzysta. Ukończył scenariopisarstwo i organizację produkcji w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował m.in. w redakcjach „Literatury na Świecie” i „Twórczości”, obecnie pracuje w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, nagrody Fundacji Literackiej im. Natalii Gall oraz (wspólnie ze Zbigniewem Liberą) Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka. Opublikował m.in.: Ustalenia z Maastricht; Wielkanoc z tygrysem; Debordaż; Susza; Tablet taty; Historia kina polskiego; Historia poezji polskiej dla drwali; Wołyń Bourne’a; Pieśni o wszystkim; Café Spitfire. Jego teksty publikowano m.in. w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem Korporacji Ha!art książka Kebab Meister była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W 2014 roku został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości, a jego tom poetycki Rozmowy z głuchym psem był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowany także do Paszportu Polityki (2000, 2004). Autor wyboru i redaktor książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych, która ukazała się w 2019 roku.

OLGA GITKIEWICZ

Foto © Filip Skrońc

Nie hańbi, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2017

Dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem gazeta.pl, na łamach których publikuje reportaże i teksty historyczne. Podczas pisania książki Nie hańbi rzuciła pracę w korporacji i przeprowadziła się z Wrocławia do Żyrardowa. Jej reporterski debiut otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA

Foto © Łukasz Głowala

Komeda. Osobiste życie jazzu, Wydawnictwo Znak, 2018

Pisarka, reporterka. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Autorka bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego; Beksińscy. Portret podwójny oraz 1945. Wojna i pokój. Laureatka m.in. Nagrody Grand Press 2009, Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2014, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej 2015 oraz Nagrody Literackiej Nike 2016 w kategorii przyznawanej przez czytelników. W 2018 roku ukazała się jej najnowsza książka Komeda. Osobiste życie jazzu.

ARTHUR HAUPT

Foto © Joanna Kurdziel-Morytko

Syn Zygmunta Haupta, mieszka w Virginii (Stany Zjednoczone). Był gościem Festiwalu im. Zygmunta Haupta w 2015, 2017 i 2018 roku.

DANYLO ILNYTSKYI

Foto © Liuba Ilnytska

Historyk i teoretyk literatury, eseista, muzyk. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, wykładowca w katedrze filologii Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, organizator i moderator literacko-intelektualnych wydarzeń w Domie Franki (Lwów). Interesuje się literaturą modernizmu, m.in. dyskursem literacko-artystycznym oraz intelektualnym Lwowa i Galicji okresu międzywojennego, problemem psychologii twórczości artystycznej, również postaciami, tekstami i kontekstami literackiego Lwowa drugiej połowy XX wieku. Autor dysertacji Aspekty teoretyczne artystycznego światopoglądu Bohdana Ihora Antonycza (2013); ilustrowanej encyklopedii alfabetycznej Antonycz od A do Ja (2017); redaktor oraz autor komentarzy do trzech wydań tekstów pisarza (Trzy pierścienie, 2008; Teksty zebrane, 2009; Teksty wybrane, 2012). Współredaktor oraz współautor książki Muza i ranga Ostapa Łuckiego (2016), współautor projektu Wyimaginowana mapa literackiego Lwowa (±1939 р.) na platformie Lwów Interaktywny Centrum Historii Miejskiej Środkowo-Wschodniej Europy, współkoordynator projektu Biografia Intelektualna. Oprócz szeregu naukowych oraz eseistycznych publikacji o Antonyczu jest autorem artykułów, esejów, kolumn autorskich poświęconych postaciom, wydarzeniom oraz problemom humanistycznego i kulturowo-artystycznego świata. Członek grupy muzycznej Trzy kroki w noc (Try kroky w nicz / Three Steps Into The Night).

AGATA JABŁOŃSKA

Foto © Paulina Pidzik

Raport wojenny, Wydawnictwo Biuro Literackie, 2017

Poetka. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018 w kategorii debiut roku oraz Ogólnopolskiej Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny za Najlepszy Debiut Poetycki Roku 2017 za tom Raport wojenny, za który była również nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2018.

BARBARA KLICKA

Foto © Dominika Dzikowska

Zdrój, Wydawnictwo W.A.B., 2019

Poetka, pisarka, animatorka kultury. Debiutowała w 2000 roku tomem Wrażliwiec. Kolejny, same same, uzyskał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku. W 2016 roku została laureatką Silesiusa (w tej samej kategorii) oraz Nagrody Literackiej Gdynia za tom nice. Jej twórczość była tłumaczona m.in. na język angielski i niemiecki. W 2019 roku ukazał się jej debiut prozatorski Zdrój. Przez wiele lat związana z warszawskimi instytucjami kultury, zarówno publicznymi, jak i trzeciego sektora. Była redaktorką żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce „Cwiszn”. Członkini zespołu Pochwalone oraz współautorka tekstów tego zespołu wydanych na płycie Czarny war.

JACEK KOSIBA

Foto © archiwum fotografa

Fotografik urodzony w 1944 roku w Stróżówce koło Gorlic. Fotografią zajmuje się od 1956 roku. W 1965 roku ukończył kurs specjalistów fotolaborantów. Uprawnienia zawodowe z fotografii zdobył w 1974 roku w Rzeszowie, a w 1978 roku otrzymał uprawnienia instruktora fotografii II kategorii nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Wiedzę z fotografii pogłębiał na szkoleniach Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Warszawie, jak również na plenerach i sympozjach pod okiem mistrzów, takich jak: Jan Spałwan, Paweł Pierściński czy Władysław Werner. Był członkiem zarządu Gorlickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Sądeckiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym ogólnopolskich, m.in. Fotograficzne Mistrzostwa Polski Wojsk OPK — II i III miejsce; „365 dni Nowego Sącza” — II miejsce; „W obiektywie turysty” — wyróżnienie. Swoją twórczość cały czas traktuje jako pasję amatorską.

ZOFIA KRÓL

Foto © Anna Rezulak, Nagroda Literacka Gdynia

Redaktorka naczelna i redaktorka działu literatury magazynu o kulturze dwutygodnik.com. Publikowała także w „Gazecie Wyborczej”, „Zeszytach Literackich” i „Tygodniku Powszechnym”. Krytyczka i historyczka literatury, doktor filozofii. Autorka książki Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku (2013). Jurorka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada.

JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK

Foto © Marta Smerecka

Służące do wszystkiego, Wydawnictwo Marginesy, 2018

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, pisarka. Współpracowała m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i dodatkiem „Gazety Wyborczej” pt. „Ale Historia”. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie (nominowanej w konkursie Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego i konkursie Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego) oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny pt. Iłła, nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza. W 2018 roku ukazała się jej książka Służące do wszystkiego, która była nominowana do Nagrody Historycznej Polityki.

MARTA MADEJSKA

Foto © Adam Musiałowicz

Aleja Włókniarek, Wydawnictwo Czarne, 2019

Z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu asystentka muzealna, z pasji pisarka i dziennikarka. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej. Od 2017 roku zastępczyni redaktor naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”. Pracuje w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi. Jej książka reporterska Aleja Włókniarek otrzymała Nagrodę Złoty Ekslibris w kategorii najlepsza książka o Łodzi wydana w 2018 roku.

PAULINA MAŁOCHLEB

Foto © Jakub Ociepa

Literaturoznawczyni, krytyczka literacka, sekretarz Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów i stypendium Młoda Polska. Zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Prowadzi blog www.ksiazkinaostro.pl.

RADOSŁAW MICHALSKI

Foto © Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze

Prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, magister ochrony środowiska i socjologii, niemal całe życie zawodowe poszukuje sposobu na skuteczną ochronę przyrody Karpat Wschodnich i Pogórza. Zajmuje się pozyskiwaniem funduszy i budowaniem zespołu specjalistów. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze jest organizacją ekspercką. Wśród jej członków są przyrodnicy i leśnicy, którzy działają na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju i pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji. Swoje działania prowadzi w najcenniejszych przyrodniczo obszarach. Tam, gdzie przetrwały ostatnie fragmenty Puszczy, gdzie żyją wilki, rysie i niedźwiedzie i gdzie można spotkać łosia. Stoją na straży polskiej przyrody. Celem działania Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze jest ocalenie najdzikszych miejsc w Polsce. Fundacja prowadzi inwentaryzacje przyrodnicze, realizuje działania prawne i podejmuje interwencje w terenie. Wysyła wnioski o utworzenie pomnika przyrody, o utworzenie stref dla ptaków drapieżnych, wnioskuje o nie pozyskiwanie drewna w miejscach występowania cennych gatunków. Pomaga prawnie lokalnym przyrodnikom i miłośnikom polskiej przyrody. Więcej informacji: www.przyrodnicze.org.

ANDRZEJ NIEWIADOMSKI

Foto © Darek Foks

Poeta, eseista, historyk literatury, redaktor. Współzałożyciel i redaktor Kwartalnika Literackiego „Kresy” (1989–2010). Przez kilkanaście lat zajmował się również krytyką literacką. Debiutował w 1988 roku. Autor dziesięciu książek poetyckich: Panopticum (Lublin 1992); Niebylec (Warszawa 1994); Prewentorium (Lublin 1997); Kruszywo (Legnica 2001); Locja (Kraków 2005); Tremo (Lublin 2010); Dzikie lilie (Poznań 2012); Kapsle i etykietki (Mikołów 2013); Pan Optico (Wrocław 2014); Podwójna kosa (Lublin 2018); książek eseistycznych Mapa. Prolegomena (Lublin 2012) i K Esej podróżny (Wrocław 2018) oraz naukowych: Niebliskie wyprawy. Jerzy Zagórski i poetycka przygoda nowoczesności (Lublin 2001); Światy z jawnych słów i kwiatów ukrytych. O refleksji metapoetyckiej w nowoczesnej poezji polskiej (Lublin 2010); Jeden jest zawsze ostrzem. Inna nowoczesność Zygmunta Haupta (Lublin 2015). Autor licznych rozproszonych publikacji poetyckich, krytycznych i naukowych (artykuły w czasopismach, publikacjach zbiorowych, słownikach, publikacjach pokonferencyjnych). Zajmuje się problematyką awangardy poetyckiej, poezji najnowszej, metapoezji, katastrofizmu w literaturze dwudziestolecia międzywojennego, dziedzictwem dwudziestolecia w literaturze powojennej, dynamiką wewnętrznych związków w obrębie polskiej prozy modernistycznej. Publikował m.in. w „Kresach”, „Twórczości”, „Odrze”, „Znaku”, „Toposie”, „FA-arcie”, „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”. Jego wiersze były tłumaczone na języki: angielski, niemiecki, rosyjski, słowacki, słoweński, bułgarski i hiszpański oraz umieszczane w antologiach nowej poezji polskiej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Brał udział w wielu wydarzeniach życia literackiego i kulturalnego. Jest kierownikiem Zakładu Literatury Współczesnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Mieszka w Lublinie.

MICHAŁ OLSZEWSKI

Foto © Bartłomiej Kiełtyka

Pisarz, dziennikarz, reporter, autor wielu opowiadań, esejów, wywiadów. Kierował działem reportażu w „Tygodniku Powszechnym”. Obecnie jest szefem krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiutował w 2003 roku zbiorem opowiadań Do Amsterdamu. Jest autorem książek: Chwalcie łąki umajone; Low Tech; Zapiski na biletach (nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia 2011). Był wielokrotnie nagradzany. Za swój debiut otrzymał I nagrodę w konkursie Znak–Proza, w 2012 roku zdobył Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii internet / publicystyka. Otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur Wawrzyn 2014 za zbiór reportaży Najlepsze buty na świecie. W 2017 roku opublikował kolejną powieść #upał.

PAWEŁ PANAS

Foto © Magda Skrzeczkowska

Adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autor najnowszej monografii na temat życia i twórczości Zygmunta Haupta: Zagubiony wpośród obcych. Zygmunt Haupt — pisarz, wygnaniec, outsider (Bielsko-Biała–Kraków 2019). Wraz z Andrzejem Niewiadomskim zorganizował pierwszą w historii konferencję naukową w całości poświęconą pisarstwu Haupta (Kazimierz Dolny 2017) oraz zredagował tom studiów: Jestem bardzo niefortunnym wyborem. Studia i szkice o twórczości Zygmunta Haupta (Lublin 2018). Publikował m.in. w „Tekstach Drugich”, „Europa Orientalis” i „Sign Systems Studies”. Członek Komitetu Redakcyjnego „Roczników Humanistycznych”. Autor książek: Doświadczenia religijne w twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Lublin 2012) oraz Opisanie świata. Szkice o poezji Marcina Świetlickiego (Kraków 2014). Redaktor tomów: Horyzont religijny polskiej literatury emigracyjnej (Lublin 2013); Mądrość literatury (Lublin 2016); Oddać sprawiedliwość widzialnemu światu. Eseje o twórczości Josepha Conrada (Warszawa 2017).

JACEK PODSIADŁO

Włos Bregueta, Wydawnictwo WBPiCAK, 2016

Poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. Przez pewien czas pracował w Hucie Ostrowiec im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Gdy zrezygnował z pracy, włóczył się przez pięć lat po Polsce. W latach 80. sympatyzował z pacyfistycznym i ekologicznym ruchem Wolność i Pokój. Prowadził audycję Studnia w Radiu Opole, a następnie własne Domowe Radio Studnia w Internecie. W latach 2000–2007 był stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. W 1992 roku został laureatem Grand Prix w konkursie na brulion poetycki im. M.M. Morawskiej (Wiersze wybrane 1985–1990). Prozę i poezję publikował w polskich pismach literackich. Jego teksty były tłumaczone na większość języków europejskich. Autor wielu nagradzanych i wyróżnianych tomów poezji. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla 1994, Nagrody Fundacji im. Kościelskich 1998, Nagrody im. Czesława Miłosza 2000. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike za tomy: Niczyje, boskie (1999); Wychwyt Grahama (2000); Kra (2006); Przez sen (2015, finał nagrody); Włos Bregueta (2017, finał nagrody). Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2009 w kategorii proza za Życie, a zwłaszcza śmierć Angeliki de Sancé. W 2015 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości oraz Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej 2015 za tom Przez sen. W 2017 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za tom Włos Bregueta.

ADAM ROBIŃSKI

Foto © Marta Filipczyk

Dziennikarz, debiutował w „Życiu Warszawy”, związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego książka Hajstry. Krajobraz bocznych dróg zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018. Była także nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. W listopadzie 2019 roku w Wydawnictwie Czarne ukaże się kolejna książka autora pt. Kiczery. Podróż przez Bieszczady. Bieszczady — wyśniona kraina połonin i wyludnionych wsi, w których wciąż owocują jabłonie. Polska Patagonia, ziemia dziwaków, wyrzutków, utracjuszy i kowbojów. Ojczyzna stracona, ojczyzna zyskana. Kraj wilków i niedźwiedzi. Dzicz, w którą jedzie się — jak głosi slogan przepracowanych — rzuciwszy wszystko inne. Adam Robiński z mapą w ręce, książką Bruce’a Chatwina w plecaku i garścią orzechów w kieszeni przemierza pogranicze Polski, Ukrainy i Słowacji, nie mając żadnego innego celu poza byciem w drodze. Natyka się na ludzi, którzy w tutejszych dolinach zapuścili korzenie, i z każdym kolejnym miesiącem podróży uświadamia sobie, że coś tu nie gra. Bo w Bieszczadach wszystkim się coś wydaje, nie ma jednej pamięci, a pięknego kłamstwa nigdy nie wolno mylić z oszustwem.

PAWEŁ SMOLEŃSKI

Foto © Joanna Kurdziel-Morytko

Wnuki Jozuego, Wydawnictwo Czarne, 2019

Reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor książek: Pokolenie kryzysu; „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji; Salon patriotów; Pochówek dla rezuna; Irak. Piekło w raju; Izrael już nie frunie; Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem); Balagan. Alfabet izraelski; Oczy zasypane piaskiem; Szcze ne wmerła i nie umrze (wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem); Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie; Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew; Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (wraz z Bartłomiejem Kurasiem); Syrop z piołunu. Wygnani w akcji Wisła; Królowe Mogadiszu. Laureat Nagrody Pojednania 2003 przyznawanej przez Kapitułę Pojednania Polsko-Ukraińskiego, którą otrzymał za książkę Pochówek dla rezuna. Za Izrael już nie frunie otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak 2006. Za Syrop z piołunu był nominowany do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego (2018). W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku opublikował książkę Wnuki Jozuego.

PAWEŁ SOŁTYS

Foto © Magda Skrzeczkowska

Nieradość, Wydawnictwo Czarne, 2019

Wokalista, kompozytor, autor tekstów, pisarz, dziennikarz. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Laureat Paszportu Polityki 2014 w dziedzinie muzyki popularnej. Jako dziennikarz był związany ze stacją radiową Roxy FM, w której prowadził autorską audycję Tramwaj z Pragi. Regularnie publikuje w „Polityce”. Autor opowiadań drukowanych w „Studium”, „Lampie” i „Ricie Baum”. Za prozatorski debiut Mikrotyki otrzymał w 2018 roku Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu Polityki, Nagrody Conrada, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W 2019 roku opublikował kolejną książkę prozatorską Nieradość.

FILIP SPRINGER

Foto © Marta Smerecka

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz, Wydawnictwo Czarne, 2019

Pisarz, reporter, fotograf. Autor książek reporterskich: Miedzianka. Historia znikania (finał Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominacja do Nagrody Literackiej Angelus); Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u; Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach; Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni; 13 pięter (Śląski Wawrzyn Literacki 2015); Księga zachwytów; Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast. Jego książki są tłumaczone na angielski, niemiecki, rosyjski, węgierski. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2010, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Narodowego Centrum Kultury 2012. Swoje fotografie prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze, Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Współpracował z Szkołą Filmową w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.

ANDRZEJ STASIUK

Foto © Magda Skrzeczkowska

Prozaik, eseista. Współtwórca Wydawnictwa Czarne, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Od końca lat 80. ubiegłego wieku mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek, m.in.: Mury Hebronu; Dukla; Opowieści galicyjskie; Dziewięć; Jadąc do Babadag; Taksim; Dziennik pisany później; Grochów; Nie ma ekspresów przy żółtych drogach; Wschód; Kucając; Osiołkiem; Kroniki beskidzkie i światowe. Laureat wielu nagród, m.in.: Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Nike, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, Nagrody Literackiej Gdynia, Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie literatury (2011), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016). Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie.

KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA

Foto © Albert Zawada

Kieślowski. Zbliżenie, Wydawnictwo Agora, 2018

Reporterka, pisarka. Związana z „Gazetą Wyborczą”, współpracuje jako tutor z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Wydała autorskie zbiory reportaży: Beznadziejna ucieczka przed Basią; Żyletka; książkę reporterską Mokradełko (finał Nagrody Literackiej Nike 2013). W 2016 roku ponownie nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość. Jej ostatnia książka pt. Kieślowski. Zbliżenie ukazała się w 2018 roku.

MARIUSZ URBANEK

Foto © Martyna Urbanek

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Wydawnictwo Iskry, 2014

Pisarz i publicysta. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Stały felietonista miesięcznika „Odra”, kieruje Gabinetami Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Autor biografii: Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie; Zły Tyrmand; Kisiel; Waldorff. Ostatni baron PRL-u; Broniewski. Miłość, wódka, polityka; Brzechwa. Nie dla dzieci; Tuwim. Wylękniony bluźnierca; Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce (Nagroda Literacka Zakopanego) oraz książek: Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan, Wacek; Profesor Weigl i karmiciele wszy; Genialni. Lwowska szkoła matematyczna — nominacja w kategorii humanistyki i literatury pięknej do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas.

MONIKA SZNAJDERMAN

Foto © Michał Łepecki

Antropolog kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Autorka książek Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS; Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej; Błazen. Maski i metafory; Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna; Pusty las. Redaktorka kilku antologii esejów, m.in.: Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem; Znikająca Europa (z Kathariną Raabe); Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (z Magdaleną Budzińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Urodzona w Warszawie, mieszka w Beskidzie Niskim. Za książkę Fałszerze pieprzu uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im. Jerzego Bonieckiego Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017), Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

ROBERT WIĘCKIEWICZ

Foto © Leszek Holf-Zych

Aktor teatralny i filmowy, urodzony w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia, Laboratorium Dramatu, Teatrze Telewizji. Na ekranie zadebiutował w 1993 roku w Ferdydurke (reż. Jerzy Skolimowski). Grał m.in. w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Jana Kidawy-Błońskiego, Grega Zglińskiego, Marka Koterskiego, Borysa Lankosza, Tomasza Bagińskiego, Adama Guzińskiego. Jego najgłośniejsze role to m.in. Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland pt. W ciemności, Lech Wałęsa w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei (reż. Andrzej Wajda) oraz Jerzy — główny bohater filmu Pod Mocnym Aniołem (reż. Wojciech Smarzowski). Jest zdobywcą wielu nagród, m.in.: Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i kilkakrotnie Polskiej Nagrody Filmowej Orły. Wielokrotnie uhonorowany przez publiczność i krytykę za granicą, m.in. w Courmayeur, Setubal, Chicago, Tokio oraz przez Słowacką Akademię Filmową. Miłośnik twórczości Zygmunta Haupta.

MARTYNA WOCH

Foto © archiwum własne

Animatorka kultury. Współpracowała z wieloma festiwalami (Fama, Festiwal Sztuk Wszelkich „Zderzenia Działań Wrażliwych”, Jarmark Sztuki — Wiosna Ludów): koordynacja, produkcja, PR. W latach 2012–2017 pracowała w biurze Fundacji EDF Polska oraz w biurze organizacyjnym festiwali: Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA, Rybnicka Jesień Kabaretowa Ryjek, Festiwal Sztuki Teatralnej, Rybnicki Festiwal Fotografii. Współtworzyła także rybnicki magazyn kulturalny „Zalew Kultury”. Obecnie koordynatorka projektów Fundacji PozyTYwka oraz aktywna uczestniczka wrocławskich wydarzeń kulturalnych.

FILIP ZAWADA

Foto © archiwum autora

Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, Wydawnictwo Znak, 2019

Poeta, prozaik, muzyk, fotograf, performer, łucznik. Opublikował tomy poetyckie: System jedynkowy; Bóg Aldehyd; Snajper; Świetne sowy; Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015); Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty oraz zbiór opowiadań Psy pociągowe (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2012) i opowieść autobiograficzną Pod słońce było (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2015), a ostatnio powieść Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek. Grał w zespołach AGD, Pustki, Indigo Tree. Obecnie gra w jednoosobowym projekcie ITOITO. Komponuje muzykę do filmów (m.in. Knives Out, reż. Przemysław Wojcieszek; Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox) i spektakli teatralnych (m.in. w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach). Autor albumu fotograficznego Drewniane gody, kurator książek fotograficznych. Łucznictwa uczył się w Czechach, u wicemistrza świata Tomasa Hanusa. Pracuje we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych, jest również psychologiem sportu na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS we Wrocławiu.

SERHIJ ŻADAN

Foto © Olena Czerninka

Internat, Wydawnictwo Czarne, 2019

Ukraiński poeta, pisarz, muzyk. Mieszka w Charkowie. Jest laureatem m.in. Nagrody im. Josepha Conrada 2009 i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków. W Polsce ukazały się tomy poezji Historia kultury początku stulecia; Drohobycz; Etiopia; książka reporterska z fotografiami Jacka Dziaczkowskiego Odsetek samobójstw wśród klaunów oraz powieści: Big Mac; Depeche Mode; Anarchy in the UKR; Hymn demokratycznej młodzieży; Woroszyłowgrad; Mezopotamia oraz najnowsza — Internat. Występuje z punkowym zespołem Sobaki v Kosmose (Sobaki w Kosmosie).

HURABAN

Foto © archiwum zespołu

Grupę tworzą absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej i wokalistka związana ze sceną modern rock. Zespół współpracuje z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, koncertuje głównie za granicą. W swoim dorobku posiada albumy Owcze Źródło oraz Czy to chrząszcz. Ich utwory od kilku lat znajdują się w czołówce Top World Music Charts. Współpracują z poetką Anną Podczaszy (nominowaną do Nagrody Literackiej Nike 2000), która pisze teksty dla zespołu. W 2018 roku grupa została zaproszona do udziału w prestiżowym festiwalu w Niemczech TFF Rudolstadt oraz zdobyła nagrodę dla największej osobowości artystycznej podczas 48. Festiwalu Fama w Świnoujściu. Zespół wykonuje world music, łączy oryginalne tematy ludowe z całego świata (muzykę bałkańską, żydowską, latynoską, polską), aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata, pisze autorskie utwory. Mimo skromnego trzyosobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra. To niepowtarzalna kobieca energia połączona z wielką dbałością o profesjonalne wykonanie. Podczas podróży po Europie kolekcjonuje tematy muzyczne i orientalne instrumenty. Oprócz kontrabasu, skrzypiec i gitary zespół używa perskiej kamanchy, którą wykorzystuje w polskich kujawiakach, a także energetyczne bębny obręczowe, egipską darbukę, riq, castagnet i tamborę. Skład: Hanna Włodarczyk — gitara; Fabiana Raban — kontrabas, skrzypce, darbuka, garnki kuchenne, flety, kamancha, bębny obręczowe; Monika Zapaśnik — wokal, bęben. Więcej informacji: www.facebook.com/hurabanduo.

INICJATYWA DZIKIE KARPATY

Foto © Inicjatywa Dzikie Karpaty

Oddolny obywatelski ruch, który chce zachować unikatowy, naturalny charakter najdzikszych obszarów karpackich lasów. Obecnie są tu prowadzone intensywne wycinki i komercyjne polowania, co w tak bezcennych lasach nie powinno mieć miejsca. Puszcza Karpacka jest zaliczana do 200 najbardziej wartościowych pod względem przyrodniczym rejonów na świecie. Są to ostatnie miejsca w Polsce, gdzie do dziś możemy spotkać wszystkie występujące u nas duże drapieżniki: żbiki, rysie, wilki i niedźwiedzie, nie wspominając o coraz rzadszych ptakach drapieżnych: orliku krzykliwym, orle przednim czy puszczyku uralskim. O wyjątkowości tych obszarów świadczy również przetrwanie tam do dziś tysięcy drzew o charakterze pomnikowym, nierzadko dwustu- lub nawet trzystuletnich jodeł, buków czy jaworów. Dzięki tym najstarszym fragmentom lasów przetrwały tutaj liczne gatunki mchów i porostów, a także owadów występujących dzisiaj jedynie w lasach o charakterze naturalnym, czyli takich, które w szybkim tempie znikają wskutek eksploatacyjnej ingerencji człowieka. Więcej informacji: www.facebook.com/dzikiekarpaty.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA